עודד ירקוני

עודד בן צבי ושרה ירקוני נולד בגבעת-ברנר בשנת 1931 נפל בקרב בשיט ב 30 במרץ 1948

עודד נולד בינואר 1931 בגבעת ברנר, בנם של צבי ושרה ירקוני ואח לאיתן ואמנון, מילדי ג”ב הראשונים. כילד וכנער התבגר יחד עם ילדי הקיבוץ והיה מהבולטים והפעילים בחברת הילדים. ספורטאי מוכשר, מנגן בכינור מדריך אהוב על חניכיו וכמעט תמיד במרכז רחבת ריקודי הורה. עודד היה בכיתה ‘המקובצת’ שכללה בני משק ממספר קיבוצים שלמדו בג”ב. כמו רבים מבני גילו בגר באווירת המאבק לעצמאות ויצא לאימוני שדה של ‘ההגנה’. חבריו סיפרו שהוא לקח את האימונים בצורה רצינית יוצאת מהכלל ותבע שישתפו גם את בני גילו בקרבות.

ב- 30 במרץ 1948 יצא יחד עם מחלקה מג”ב לפעולה בכפר בשיט שליד גדרה. הכיתה שלו שכללה גם את ברטולד לוי וחנן פלס נשלחה לפני הפלוגה לתפוס גבעה ולקבל את פני האויב בהפתעה. הכוח התחפר והסתווה ועם שחר החל הקרב. ה’ברן’ הפיל חללים רבים בקרב הערבים אך לאחר שחדל לפעול, בשל תקלה נאלץ הכוח שכותר בינתיים לסגת. הגשם שניתך איפשר לכיתה לסגת מעבר לכביש בריצה כאשר הם משאירים את חנן על הגבעה ונושאים את ברטולד שנפגע ברגלו. שני ה’סטנים’ שעדיין פעלו ורימון שזרק עודד סייעו לכוח לפרוץ את הטבעת . בזמן הריצה לכביש ברטולד נפגע בראשו ועודד נורה בחזהו ורק בנס נחלץ הכוח מרודפיו .

גבעת ברנר הוכתה בהלם עם היוודע על נפילת שלושת הלוחמים בקרב. חודש וחצי לאחר נפילתם הכריז דוד בן גוריון על הקמת מדינת ישראל.

לזכרו הוקם ‘גן עודד’ והתקיים במשך שנים רבות ‘יום עודד’ – יום ספורט תחרותי באתלטיקה והתעמלות לבני חטיבת גבעת ברנר.

התחברות אל האתר
דילוג לתוכן